Home | VIP | Ndrron jetë Lorenzo Sanz

Ndrron jetë Lorenzo Sanz

Font size: Decrease font Enlarge font
image

Tronditet Spanja me humbjen e Lorenzo Sanz, ish-presidenti i Real Madrid-it ...

 

 

 

 

 Lorenzo Sanz, ish-presidenti i Real Madrid ka humbur jetën nga Coronavirusi në moshën 76 vjecare. Prej ditësh Sanz ishte shtruar në terapi intensive, ku po luftonte kundër Coronavirus. Në ditët e fundit gjendja e tij shëndetësore ishte rënduar shumë, deri në dorëzimin përfundimtar të njeriut që udhëhoqi Real Madrid për 5 vjet në fitoren e një titulli në Liga, një Superkupë spanjolle, një Kupë Intercontinentale e dy Champions League.

 

Sanz ishte drejtor i Real Madrid nga 1985 në 1995, ndërsa në 26 nëntor të 1995 u bë president i Blancos, pasi Ramón Mendoza u detyrua të dorëhiqej për probleme ekonomike, sociale dhe sportive të klubit. Sanz u mundua të kthente situatën në klub, duke blerë lojtarë si Davor Šuker e Predrag Mijatović me paratë e tij gjë që solli triumfin e pritur gjatë në arenën europiane. Real Madrid nuk e fitonte që nga 1966, ndërsa e arriti me Sanz në 1998 dhe 2000, përpara se po atë vit të humbiste presidencën përballë Florentino Pérez.

 

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Please enter the code you see in the image:

Captcha
  • email Email to a friend
  • print Print version
  • Plain text Plain text
Rate this article
0
Share this article