Home | Sport | Rikthehen bindshëm "Tulipanët"

Rikthehen bindshëm "Tulipanët"

image
Holanda është rikthyer dhe këtë mund ta dëshmojnë më së miri kampionët në fuqi të botës...

Holanda është rikthyer dhe këtë mund ta dëshmojnë më së miri kampionët në fuqi të botës, që dolën kokë-ulur nga transferta e Roterdamit, në një takim ku përveç humbjes minimale, vuajtën jashtëzakonisht edhe lojën e vendasve.

“Tulipanët” morën kontrollin e lojës që në fillim dhe e zhvendosën lojën gradualisht në gjysmëfushën franceze, duke gjetur edhe golin e avantazhit në minutën e 44-t, me anë të mesfushorit të Liverpoolit Wijnaldum.

Më pas pjesa e dytë ishte një dialog i vazhdueshëm mes sulmuesve të Holandës dhe portierit francez Hugo Lloris, që në të paktën 3-4 raste shpëtoi kampionët e botës nga pësimi i golit të dytë.

Nga ana tjetër, yjet e Francës u panë të izoluar në gjysmëfushën holandeze, duke humbur thuajse gjithmonë duelet me fanellat portokalli dhe duke mos kërcënuar asnjëherë seriozisht portën e Cillesen.

Kur dukej se gjithçka kishte përfunduar, në minutën e fundit shtesë Holanda fitoi një 11-metërsh, të cilën e mori përsipër ta ekzekutojë Memphis Depay. Sulmuesi i Lyon arriti të dërgojë topin në rrjetë për herë të dytë, falë një gjuajtjeje “alla-Panenka”, që mposhti portierin Lloris.

Tashmë Holanda do të luajë pas 3 ditësh në transfertën ndaj Gjermanisë, ku i duhet të paktën një barazim për të siguruar vendin e parë në grup, ndërsa Franca që aktualisht është në krye, e ka mbyllur aventurën në Ligën e Kombeve dhe shpreson që Gjermania t’i bëjë nder për të mbetur e para.

Vlen të theksohet se me fitoren sot të Holandës, Gjermania ka rënë matematikisht në Ligën B të këtij kompeticioni, ndërsa të hënën në mbrëmje do të ketë mundësi të “hakmerret’ ndaj Holandës, duke mos e lejuar të renditet në vendin e parë.

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying: