image

Duhani dëmton trurin

Pirja e duhanit pengon një zonë të trurit, e rëndësishme për kujtesën...

 

 

Duhani dëmton  trurin

 

 

 

Pirja e duhanit pengon një zonë të trurit, e rëndësishme për kujtesën, sipas hulumtimeve të reja.

 

Kjo shkakton një ngritje të kalciumit në hippocampus, zonë e cila përmban të dhëna të përvojave tona të fundit dhe ato që kanë ndodhur shumë kohë më parë.

 

Një studim i pothuajse 2,000 njerëzve të moshuar gjeti ata që pinë duhan – ose ishin diabetik – kishin më shumë gjasa që të kishin këto ‘kalcifikime’ në skanimet e CT.

 

Përfundimi mund të shpjegojë lidhjen midis cigareve dhe çmendurisë. Kjo mund të jetë një arsye tjetër për ta çrrënjosur zakonin.

 

Dëmtimet që shkakton duhani tek zemra dhe mushkëritë është dokumentuar gjerësisht, por shumë pak dihej deri më tani për ndikimin e tij në tru.

 

Kjo do të thotë se duhanpirësit kanë dy herë më shumë gjasa të zhvillojnë sëmundjen shkatërruese neurologjike

 

Sëmundja e Alzheimerit, lloji më i zakonshëm i çmendurisë, shoqërohet me dëmtimin e hipokampusit.

 

Besohet se kalcifikimi i enëve të gjakut mund të lidhet me problemet vaskulare që kontribuojnë në rënien e aftësive njohëse. Por kërkimet e mëparshme ishin të kufizuara.

 

Autori kryesor Dr Esther de Brouwer, një geriatrik në Qendrën Mjekësore Universitare në Holandë, tha: “Ne e dimë se kalcifikimet në hipokampus janë të zakonshme, veçanërisht me rritjen e moshës. Megjithatë, nuk e dinim nëse kalcifikimet në hipokampus lidhen me funksionin njohës”.

 

 

 

 

 Bakter vdekjeprurës

    

 

 

Mbi lëkurën e çdo njeriu në botë ekziston një superbakter i cili është potencialisht vdekjeprurës. Bakteri është Staphylococcus Epidermidis dhe shkencëtarët kanë identifikuar 61 gene që janë në gjendje ta shndërrojnë nga një mikroorganizëm të parëndësishëm, në një superbakter rezistent ndaj antibiotikëve dhe në gjendje të provokojë infeksione që mund të shkaktojnë vdekjen. Zbulimi dhe konstatimi është bërë nga universiteti britanik Bath dhe është publikuar në revistën shkencore “Nature Communications”.

 

Sipas kërkuesve, genet që shkaktojnë sëmundje ndihmojnë bakterin të rritet në qarkullimin e gjakut, i shpëtojnë sistemit imunitar dhe modifikojnë sipërfaqen e qelizave duke bërë të mundur që ky bakter të bëhet edhe rezistent ndaj antibiotikëve. Sipas mjekëve, ai jeton mbi lëkurën e njerëzve dhe është një ndër shkaqet kryesore të infeksioneve që verifikohen pas ndërhyrjeve kirurgjikale. Zakonisht falë pranisë së lartë të tij, ai shpesh injorohet nga stafi mjekësor, por duhen marrë masa më të rrepta dhe të veçanta për pacientët që paraqesin rrezik të lartë të prekjes nga infeksionet.

 

 

 

 

Kolla , kurat

    

 

 

Laringjiti është një inflamacion shumë i bezdisshëm i laringut. Për ta mposhtur atë, ne mund të përdorim një ilaç natyral të fuqishëm: kamomilin.

 

Shkaqet e laringjitit janë të llojeve të ndryshme dhe për ta mposhtur është e rëndësishme të kuptojmë se çfarë e ka shkaktuar. Në origjinën e patologjisë ka shpesh një infeksion viral ose bakterial, por edhe refluks gastroesophageal që irriton mukozën, duke e bërë sëmundjen kronike. Së fundi, ajo mund të shkaktohet edhe nga traumat vokale, siç janë ulëritjet e vazhdueshëm ose thithja e një ngacmuesi, për shembull pirja e duhanit.

 

Cilat janë simptomat e laringjitit? Zakonisht krijohet një fyt i fortë, i shoqëruar nga vështirësi në frymëmarrje dhe gëlltitje. Zëri është ndryshuar dhe gjumi është i shqetësuar nga kollitja. Në disa raste inflamacioni është aq i fortë sa shoqërohet edhe me temperaturë.

 

Zakonisht, sëmundja zhduket vetë për rreth dy javë. Nëse inflamacioni është shumë i fortë, mjeku mund të japë në recetë terapi antibiotike ose me bazë kortikosteroide.

 

Si gjithmonë, ndihma mund të vijë nga barnat natyrore, sidomos nga kamomili.

 

Kjo barishte është përdorur që nga kohërat e lashta për të trajtuar kushtet inflamatore të fytit, në sajë të fuqisë së saj antiseptike dhe anti-inflamatore.

 

Në sajë të acidit kafeik dhe linoleik, kamomili ju lejon të shuani inflamacionin, të lehtësoni fytin dhe të zvogëloni kollën, duke ju mundësuar të pushoni edhe natën. Ju mund t’i përdorni këto ‘lule magjike’ në shumë mënyra për të mposhtur laringjitin.

 

Ndër mjetet më efektive është ajo e një gargare të përgatitur me gjethet e bimës së salvia-s, të cilat ndihmojnë për të shëruar plagët e brendshme, nenexhik, që vepron si një qetësues dhe relaksues i muskujve, dhe kamomili, që luan rolin e antiseptikut.

 

Thjesht piheni të paktën tri herë në ditë për të zvogëluar simptomat.

 

Në vend të kësaj, ju mund të merrni kamomilin në formën e infuzionit, të shoqëruar nga ndonjë lugë mjaltë dhe pak limon e xhenxhefil, për lehtësimin e dhimbjes së fytit.

 

Çaji i kamomilit është gjithashtu i rekomandueshëm.

Subscribe to comments feed Comments (0 posted)

total: | displaying:

Post your comment

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Please enter the code you see in the image:

Captcha
Share this article
Tags

No tags for this article

Rate this article
5.00